Thursday, October 24, 2013

{Bread, Anyone?}

We go through between 9-10 loaves of bread (just bread, not buns) in a month and I pay about $.97/loaf. That's a great deal but I am always looking for something better. About a month ago or so, a friend of mine shared with me an article about buying "feed trays" from bread outlets. I inquired a couple of weeks ago at my local store and to my delight, they took my information and said they would contact me when they had extras. Today they called and said they had 10 extra trays, and I agreed to purchase one tray.

I loaded up the kids and we went to the store. I went in and paid for my purchase, not really sure of how much bread I was buying. The cashier told another employee in the back of the store that I was there to pick up my tray. She told me to drive around to the first bay door and I could load it up from there. I was beginning to get nervous, still quite unsure of what I had bought.

I couldn't open both doors on the truck or the bread would have dumped all over the driveway.

This is what I bought!! It is a mix of white bread, wheat bread, hamburger and hot dog buns, bagels, and sandwich rounds. It is called a "feed tray" because the bread, all of which is still fresh and within the date stamp, is smashed and deemed "unsaleable" by store standards. The bread outlet won't even put it on their shelves and instead sell it to people to use as feed for their animals. As the boys and I were loading up, one of the employees came over and asked what type of animals we were feeding. I smiled and kindly answered, "9 humans, 5 chickens, and 2 dogs." The look on her face was priceless!

I plan to freeze as much as I can. The loaves that are really smashed we can keep in a Rubbermaid container outside to supplement the feed for the chickens and dogs. The cool weather will help keep the bread from molding, and the animals won't care about it's freshness. I also foresee lots of bread puddings, homemade croutons, and stuffing mixes. I also plan to share with others (so if you need a loaf or two of bread, let me know).

The best part- I paid a whopping $10 for everything!!